Zašto meriti?
Pre navođenja kako je najbolje uraditi merenje, kao i o čemu treba razmišljati pre i tokom merenja, neophodno je razumeti zašto je uopšte potrebno meriti i planirati bežičnu mrežu. Najprostije, neophodno je sagledati propagaciju talasa pomoću skupljanja podataka kao i korišćenih frekvencija (RF) u određenom objektu ili na lokaciji. Bilo da se ispitivanje radi pre ili nakon postavljanja mreže; Cilj je isti – razumeti tj. “videti” RF situaciju.
Kada meriti?
Merenju se može pristupiti bilo kada, ali je bitno razumeti nedostatke i prednosti svakog od ponuđenih vremenskih okvira:
- Pre postavljanja mreže – Omogućava dobru polaznu tačku gde se vide postojeće, susedne mreže kao i smetnje i drugi eventualni nedostaci na koje treba misliti tokom planiranja nove WiFi mreže.
- Nakon postavljanja mreže – Kao verifikacija urađenog posla, ali kao i najbolji način za nalaženje loše konfigurisanih ili nepravilno instaliranih pristupnih tačaka (AP). Takođe omogućava pravu sliku izvedenog stanja u odnosu na planirano s obzirom da tokom planiranja retko kada može da se pretpostavi kakve će uticaje imati nameštaj, drugi prisutni uređaji i slično.
- Tokom rada mreže – Kao alat za dijagnostiku eventualnih problema ali i promena koje su se u međuvremenu dogodile, na primer: nova susedna mreža, promena RF situacije u vidu dodatnih smetnji koje ranije nisu postojale i slično.
Naravno, merenje ne isključuje potrebu da se mreža dobro isplanira, već su ta dva procesa komplementarna – dobro planiranje znači manje potencijalnih problema prilikom instalacije ali i verifikacionih merenja; Te će uz dobro planiranje često biti potrebno samo jedno merenje, bez dodatnih modifikacija pozicije AP i drugih uređaja.
Tipovi merenja
Ispod se nalaze najčešće podržani tipovi merenja koja se mogu raditi sa programskim paketima:
- Pasivno merenje – Omogućava korisniku da prikupi informacije o pristupnim tačkama (AP) i korišćenim kanalima radi izrade dobrog plana kanala ukoliko se ispitivanje radi pre postavljanja mreže, odnosno provere postojanja smetnji usled korišćenja istog kanala (co-channel interference) ili susednih kanala (adjacent channel interference) ukoliko se ispitivanje radi nakon postavljanja mreže.
- Aktivno merenje – Ispitivanje uz povezivanje na određeni AP ili SSID uz mogućnost testiranja roaming-a. Mogućnost testiranja uz korišćenje iPerf servera radi mapiranja ostvarivih brzina na lokaciji uz prikaz na mapi pokrivenosti. Ovaj vid merenja se uglavnom radi nakon postavljanja WiFi mreže.
- Merenje celokupnog spektra – Uz korišćenje spektralnih analizatora koji pokrivaju i RF koji se nalazi u istom opsegu kao i bežične mreže ali nije 802.11 porekla. Značajno je u bilo kom trenutku bez obzira da li je pre ili posle postavljanja mrežnih uređaja jer može prepoznati, kategorisati ali i locirati smetnje koje mogu imati veliki uticaj na rad WiFi mreže.
- Glas/Roaming – Isključivo se radi nakon postavljanja mreže i predstavlja validaciju perfomanse mreže za glasovni saobraćaj uz aktivni prelazak sa jedne na drugu pristupnu tačku (AP).