Šta je kategorija 8?
Novi standard za kabliranje razvijen kako bi podržao 25GBASE-T i 40GBASE-T aplikacije razvijene od strane IEEE
Ko stoji iza standarda kategorije 8?
Kategorija 8 je razvijena od strane ANSI/TIA u dokumentu ANSI/TIA-568-C.2-1 koji je objavljen u novembru 2016. kao standard.
Šta je jedinstveno za strukturno kabliranje kategorije 8 u odnosu na kategoriju 6A ili ranije standarde koji koriste balansirane upredene parice?
Kategorija 8 ima veći propusni opseg, može podržati brzine do 40Gbps preko bakarnih upredenih parica. Isključivo koristi oklopljene kablove tj. ne postoji varijanta bez plašta. Samim time, mora se obratiti pažnja prilikom postavljanja na terminisanje plašta. Sve prethodne kategorije su podržavale Permanent Link topologiju do 90m, odnosno Channel Link do 100m; Dok je kod kategorije 8 Permanent link maksimalne dužine 24m a Channel Link 30m za 25Gbps i 40Gbps. Strukturno kabliranje kategorije 8 može doseći i 100m ali do maksimalne brzine od 10Gbps. Testiranje je od 1MHz do 2000MHz u odnosu na kategoriju 6A koja zahteva testiranje od 1MHz do 500Mhz.
Koji se konektori koriste za kategoriju 8 s obzirom na veći podržani pojasni opseg?
ANSI/TIA rešenje za kategoriju 8 koristi modularni konektor sa 8 pozicija/pinova poznatiji kao RJ45 kako bi elementi bili kompatibilni sa starijim standardima (na primer kategorije 5e, 6, 6A). Ovo je bio ključan zahtev jer na svetu postoji više od milijardu instaliranih konektora i skoro sva aktivna oprema koristi upravo RJ45. Telo za internacionalne standarde (ISO) koristi sličan pristup za Class I tip linka, sa komponentama kategorije 8.1 i konektorima koji su kompatibilni sa najrasprostranjenijim tipom – RJ45.
Koji su svi standardi koji koriste komponente kategorije 8?
Pored navedenog američkog standarda ANSI/TIA-568-C.2-1 za Cat 8 link, regulatorna tela za internacionalne standarde ISO i IEC su dizajnirali dve varijante komponenti koje podržavaju kabliranje 25Gbps i 40GBps – kategorije 8.1 i 8.2, respektivno. Komponente kategorije 8.1 se koriste za konstruisanje Class I linka koji je terminisan sa RJ45 tipom konektora i kompatibilan je sa standardima za kategorije 6A, 6, 5e i specificiran u ISO/IEC 11801 i EN 50173. Komponente kategorije 8.2 se koriste za konstruisanje Class II linka koji su kompatibilni sa komponentama za Class F i Class FA linkova.
Da li novi standardi zahtevaju nove testove?
Iako su skoro svi testovi poznati za svakoga ko je zadužen za terensko testiranje bakarnih linkova, treba razumeti da je neophodna veća tačnost terenskog testera kao i povećani pojasni opseg, do 2000MHz tj. Level 2G tačnost za ANSI/TIA-1152-A standard, i Level VI za ISO/IEC 61935-1 Edition 5 standard.
ANSI/TIA-1152-A je dodao nove testove u zahtevu za terensko testiranje koji su, u ovom trenutku opcioni zbog jako malog broja terenskih instrumenata koji ih mogu obaviti, koji osiguravaju dobre performanse kablova ali su neophodni za PoE ++ standard (IEEE802.3bt Power over Ethernet Plus Plus): DC otpor petlje, razlika otpora u žilama parice, razlika otpora u paricama. Više o ovim merenjima možete pročitati ovde. Dodatno, u testiranju ožičenja (wiremap) dodato je neophodno merenje integriteta plašta (shield).