Wavelength Division Multiplexing (WDM) je tehnologija koja povećava propusni kapacitet optičkog vlakna omogućavajući više tokova podataka da budu transportovani sa različitim talasnim dužinama (bojama) svetla. Primarni benefit WDM tehnologije jeste korišćenje jednog optičkog vlakna, bez potrebe za instaliranjem dodatnih vlakana. Sa 18 dostupnih talasnih dužina, CWDM je popularan, dobar početak za većinu korisnika zbog malih troškova a velikog povećanja kapaciteta. DWDM, sa druge strane, omogućava značajno povećanje kapaciteta bez izmene CWDM infrastrukture i sa minimalnim ili bez uticaja na postojeće servise. Uz dodavanje kapaciteta, DWDM omogućava i druge prednosti u odnosu n CWDM. Ispod se nalazi kratka istorija WDM tehnologije i opcije i prednosti prilikom nadogradnje CWDM u DWDM mrežu.
Postoje dva primarna tipa WDM tehnologije:
- Coarse Wavelength Division Multiplexing (CWDM)
- Dense Wavelength Division Multiplexing (DWDM)
CWDM koristi maksimalno 18 talasnih dužina “razmaknutih” po 20nm, od 1271nm do 1611nm. Usled slabljenja koje je izraženije u donjem opsegu spektra tipično se koriste samo viših 8 talasnih dužina (1471 – 1611). CWDM je pogodan za prenos na kratkim distancama usled nemogućnosti pojačanja signala preko celog spektra.
DWDM može podržati stotine kanala “razmaknutih” manje od 0.8nm, od 1520nm do 1577nm. U ovom opsegu ne postoje značajni problemi slabljenja. Dodatno, s obzirom na korišćenje relativno uskog spektra, pojačanja su moguća te je DWDM pogodan za korićenje i na velikim distancama.
Suprotno popularnom verovanju, moguće je korišćenje obe tehnologije u okviru iste mreže.
WDM SPEKTRALNI OPSEG
Zarad dobrog planiranja neophodno je pre svega razumeti gde se CWDM i DWDM talasne dužine nalaze u optičkom spektru. Postoji 5 opsega:
- O-Band (Original): 1260-1360 nm
- E-Band (Extended): 1360-1460 nm
- S-Band (Short Wavelength): 1460-1530 nm
- C-Band (Conventional): 1530-1565 nm
- L-Band (Long Wavelength): 1565-1625 nm
U regiji gde se dve tehnologije preklapaju (1531-1571nm) se ne mogu koristiti obe, ali upravo ovaj region omogućava bolje razumevanje WDM tehnologija.
KONVENCIONALNI OPSEG (C-BAND) 1530-1565nm
Ukoliko bliže pogledamo C opseg možemo videti DWDM kanale i kako se preklapaju sa CWDM kanalima. Većina ovih DWDM kanala se nalaze u opsegu koji se naziva Konvencionalnim (C-Band).
Glavne prednosti ovog opsega su:
- Nisko slabljenje
- Mogućnost pojačanja optičkog signala
Nisko slabljenje + Pojačanje signala = Prenos preko velikih distanci.
DWDM EKSPANZIJA – OPCIJA 1, PLANIRANJE UNAPRED
Sa blagovremenim planiranjem i izbegavanjem preklapanja obe tehnologije može se u startu izbeći korišćenje CWDM kanala u čijem će se opsegu naći DWDM. Na taj način se omogućava minimalno aktivnosti prilikom ekspanzije sa DWDM signalima.
DWDM EKSPANZIJA – OPCIJA 2, KORIŠĆENJE POSTOJEĆEG
Najbolja opcija za implementaciju je svakako planiranje unapred. Na žalost, u mnogim slučajevima CWDM je već prisutan i koristi talasne dužine DWDM regiona. Dobra vest je da i dalje postoji mogućnost korišćenja velikog broja DWDM kanala. CWDM portovi se mogu koristiti kako bi bili nosači za određen broj DWDM signala. Ipak, najčešće nije moguće dodati sve DWDM kanale, i verovatno je da se CWDM kanali moraju prekinuti pre ekspanzije sa DWDM signalima.
ZAKLJUČAK
WDM tehnologija omogućava najbolji odnos troškova i dodatog kapaciteta dodavajući nove kanale u mreži, bez obzira na strukturu mreže. Blagovremenim planiranjem se omogućava bezbolno dodavanje tehnologije, ali većina WDM korisnika već ima CWDM implementiran te se na ekspanziju odlučuju tek po popunjavanju kapaciteta.
REFERENCE
- DWDM Expansion over CWDM by Tom Jeffers, Associate Product Manager, AFL White Paper
- https://www.rp-photonics.com/optical_fber_communications.html
- ITU-T G.694.1. “Spectral Grids for WDM Applications: DWDM Frequency Grid,” International Telecommunications Union (ITU),
Telecommunication Standardization Sector of ITU, February 2012. - ITU-T G.694.2. “Spectral Grids for WDM Applications: CWDM Frequency Grid,” International Telecommunications Union (ITU),
Telecommunication Standardization Sector of ITU, December 2003